Trump v Číně

čína usa šachy
10.11.2017 21:27
Americký prezident Trump na své cestě po Asii pobýval dva dny v Čínské lidové republice a velmi intenzivně jednal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Jak bylo zřejmé již z televizních záběrů, program těchto dvou státníků byl záměrně poněkud volnější, tak aby měli možnost hovořit o jiných než o velkých problémech světa a vzájemných vztazích USA a Číny, a aby tedy mohli navázat podle možnosti co nejbližší osobní vztah.

Když se Trump včera se svým čínským protějškem rozloučil, používal na jeho adresu velmi vřelá slova. Účastníci závěrečného ceremoniálu, na němž byly podepsány obchodní smlouvy v rámci kolem 250 miliard dolarů, což je cca 5,5 bilionu korun, museli přejít v úžas.

Prezident Trump zcela opustil svou někdejší tvrdou rétoriku na adresu Číny, zj. obřího čínského přebytku zahraničního obchodu se Spojenými státy i toho, co dříve nazýval měnovými manipulacemi této země. Ty měly spočívat v udržování uměle oslabeného čínského jüanu vůči silnému americkému dolaru, což samozřejmě napomáhá vývozu levného čínského zboží do USA.

Trump vysoký schodek obchodní bilance USA s Čínou svedl na své předchůdce v úřadě amerického prezidenta a jejich nečinnost. A naprosto nenarušil pohodové vyznění své návštěvy v Pekingu. Americký prezident, stejně jako jeho čínský protějšek, na závěrečné tiskové konferenci před zraky stovek novinářů nepřipustil žádné otázky novinářů, tak aby vyloučil jakékoliv možné nepříjemné otázky zj. amerických novinářů.

Stejně tak se D. Trump vůbec nevěnoval otázce lidských práv, neboť ze svého hlediska v rámci své politiky America First považuje zajisté ekonomické věci a rozvoj vzájemných vztahů USA a Číny za mnohem vyšší hodnotu, než jsou hodnoty více méně abstraktního charakteru. To je koneckonců návodné také pro jiné politiky Západu, včetně těch českých.

Soudě podle televizních záběrů různých televizních stanic byla atmosféra setkání představitelů dvou největších ekonomických mocností světa v zásadě pohodová a příjemná.

Američané spoléhají na Číňany, jak je zřejmé ze superzdvořilých vyjádření amerického prezidenta na adresu čínského prezidenta, s pomocí Číny v urovnání konfliktu s KLDR. Čína je hlavním partnerem KLDR a klíčovou zemí v oblasti. A Čína má samozřejmý zájem na tom, aby Korejský poloostrov zůstal, jak mnohokrát ujistil čínský prezident, bezjaderný a také stabilní.

Čína nepochybně nepřipustí, aby případně došlo ke zhroucení komunistického režimu v Severní Koreji a aby Jižní Korea ovládla území Sceverní Koreje. Je třeba vědět, že Čína je dnes mnohem silnější než tehdy počátkem 50. let při korejské válce, kdy vstoupila ozbrojenou mocí do konfliktu poté, co se americká vojska a vojska jejich spojenců dostala za linii, která byla blízko čínských hranic.

Setkání Trumpa s Putinem

Významní asijští státníci a také D. Trump a V. Putin (větší část teritoria Ruska leží v Asii) se dostavili dnes na zasedání konference APEC (Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří), které se koná ve Vietnamu.

Svět už obletěly první záběry ze setkání mezi Putinem a D. Trumpem. Je otázka, co bude tématem jejich jednání a zda tato jednání budou v průběhu konference ASEAN také pokračovat.

Spojené státy očekávají od Ruska, podobně jako od Číny, jeho ingerenci vůči Severní Koreji, protože Severní Korea je významným obchodním partnerem Ruska.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.