V listopadu 1989 bylo všechno poněkud jinak

obrazek
3.4.2013 20:57
V pondělí 1. 4. 2013 bylo ve zprávách na ČT 1 oznámeno, že Ústav pro studium totalitních režimů vydal sborník „Vypovídat pravdu a nic nezamlčet“ díl 1. Ředitel tohoto ústavu informoval veřejnost, že v této knize jsou uveřejněny všechny „protokoly parlamentní vyšetřovací komise pro objasnění událostí 17. listopadu 1989“, které byly až dosud utajovány.

Pan Žáček citoval z jednoho protokolu, konkrétně dokument č. B/38 z 29. května 1991:, „...pokud, by ze strany Lidových milicí mělo k něčemu dojít, tak sovětská posádka u nás silou proti Lidovým milicím zasáhne...“. Tato citace vzbudila mezi některými velký rozruch. Například Jiří X. Doležal na internetových stránkách časopisu Reflex publikoval text s názvem „Šmarjá, já dělal revoluci pod ochranou Sovětů!“

Musím konstatovat, že jsem velice vděčen, že „Protokoly vyšetřovací komise...“ byly po více než dvaceti letech odtajněny, a že byly publikovány. Mnoho lidí bude asi překvapeno, až si je přečtou. Ale ruku na srdce - vy, kteří jste pamětníky událostí 17. listopadu 1989 - jak je možné, že nikdo z vás nebyl překvapen, že vše probíhalo v tak velkém klidu? Proč vládnoucí režim nepoužil ani armádu, ani jednotky SNB nebo Lidové milice, které v té době byly svezeny z celé České republiky do pražských továren? To jste si nevšimli, že při mnohasettisícových (až 300 tisíc lidí) každodenních shromážděních na Václavském náměstí - o šestsettisícovém shromáždění na Letenské pláni nemluvě - se nikde neobjevilo ani jedno protisovětské heslo nebo transparent? To jste nikdo nebyl překvapen, že jeden večer vystupuje v Č(S)T ministr obrany, generál Václavík, a navrhuje použití armády proti lidu v zájmu zachování vedoucí role KSČ, a druhý den uléhá do nemocnice s chřipkou, aby byl po několika dnech odvolán a jmenován nový ministr obrany, generál Vacek? Ani to, že Lidové milice, povolané do Prahy na ochranu úřadů KSČ, poté, co onemocněl generál Václavík, byly tiše stáhnuty zpět do svých domovských měst, nikoho z vás neudivilo?

Vysvětlení je jednoduché. Vedení „Občanského fóra“, tehdy sídlícího v Laterně magice, byl ve čtvrtek večer 23. 11. 1989 doručen tento vzkaz sovětského vedení: „...sovětská vláda není proti zrušení vedoucí úlohy KSČ u nás, je pro, aby opozice měla podíl na vládě..." dále, že souhlasí se sovětskou omluvou nám za rok 1968, pokud jde o armádu (míněno československou), ta, že je pacifikována a že z jejich strany nic nehrozí. Pokud jde o Lidové milice, tyto sovětská strana nemá možnost ovlivnit, ale pokud by ze strany Lidových milicí mělo k něčemu dojít, tak sovětská posádka u nás silou proti Lidovým milicím zasáhne. Ze sovětské strany jsou dvě podmínky - jednak, že celý přechod proběhne v klidu, zejména do setkání Gorbačov – Bush na Maltě, a také, že se u nás nevyskytnou protisovětská hesla respektive demonstrace. Když jsem tento vzkaz tlumočil prof. Věnku Šilhanovi, z televizní obrazovky nade mnou zrovna hřímal ministr obrany, generál Václavík, něco o tom, že armáda nedopustí…

Toto a více je publikováno v knize „Vypovídat pravdu a nic nezamlčet“ v dokumentu č. B/38 na straně č. 353.

Pro mnoho lidí je to překvapení, ale „všechno bylo jinak“. Jsem rád, že to mají možnost zjistit i pamětníci těchto událostí, nikoliv až badatelé generace příští.

jaromir-novotny
Bývalý I. náměstek ministra obrany a český velvyslanec v Indii a Japonsku.
Klíčová slova: historie

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

Pane Waltere, díky.

heriot

Pane Štingle, napsal jste to výstižně.

Vladimír Štingl

Pane Adame, dobrý večer. Pochopili. Nepsal jsem, že jste se bál. To není ani podstatné, protože jste již v prvopočátku napsal, že jste se (přečteno mezi řádky...) svobodně rozhodl "nekolaborovat" s tzv. komunistickým režimem.....  Také jsem se politicky neangažoval a navíc příliš ani nepřemýšlel o "ideologii", která mi připadala víceméně komická a určená pro skutečně věřící a ty chytřejší "aktivisty". Též nepodstatné. Nedivím se, že tvrdíte, že "vás byla tehdy většina". Z vašeho pohledu jsem do "vaší většiny" nepatřil, protože jsem si zadal jako hujer a karierista v hospodářskoprovozních funkcích střední úrovně, za éry Gorbačeva jsem poskočil trochu "výše".. Jednu zásadní poznámku: bez lidí vzdělaných díky "zločinným komunistům", jejich zkušeností, znalostí a mnohdy naprosto nesrovnatelné kvality morálky by si dnešní tzv. "demokraté" samostatně nedošli ani na WC....... Jen se čeká, až "projdou všichni kremací...." Zklamu vás, protože mě ani nejvzdálenější kolega, spolupracovník, přátelé neodepsali. Moje zkušenosti, znalosti atd. naopak byly pozitivem pro tzv. "novou" generaci "demokratických podnikatelů"........ Bohužel, jsem si "naskočil" a věřil....... A opět jsem se neangažoval jako "modré nebo jiné přiblblo", kvůli vámi démonizované "kariéře" (i když je to naprosto normální lidská vlastnost, jít dopředu a "nahoru"...."), až na chvíli v soc. dem..... Po seznámení se s některými "autoritami" v Lidovém domě ala  Wágner a podobnými jsem rychle odložil iluze.... Nikdy více.

A to podstatné, co opět vyplynulo z vaší reakce. O jaké kariéře mluvíte, politické, společenské, kulturní, ve výrobní nebo jiné sféře??? Ona každá mince má dvě strany, pokud nejste falešný hráč.... Takže o peníze mi jednoznačně šlo, abych uživil svoji rodinu, uhradil svoje závazky a nebyl dlužníkem nikoho a ničeho. Pokud ovšem uvádíte, že jste vystudoval, jako jsem mohl vystudovat i já, tak nechápu jak můžete napsat, že jste "nekolaboroval" s "komunistickým režimem"?? To nemá hlavu ani patu. Vystudovali jsme oba za peníze "zločinných komunistů", potažmo daňových poplatníků a vy jste dokonce pracoval jako výzkumný pracovník.... Promiňte, to je trochu "silná káva" hovořit ve vašem pojetí "osobní ideologické čistoty" o nekolaboraci.... Samozřejmě to stavím add absurdum, ale připadá mi to naprosto směšně ve vztahu k tomu, že život lze prožít dvěma způsoby - tak jak chtějí a manipulují se mnou druzí, nebo jak jsem se svobodně  rozhodl a podle toho žil já..... Ovšem se všemi důsledky nebo výhodami.... Dle osobního  "výběru".

Pane Adame, kdyby všichni, nebo většina? o které se zmiňujete, přistupovala tak dogmaticky ke svému životu jak, doufám, jen proklamativně píšete, tak jsme v roce 1989 nedosahovali jako národ úrovně Somálska. Chcete řící, že všichni, kdo pomaličku a často s osobními obětmi, bez nesmyslných ideologických předsudků posouvali úroveň této země ve všech směrech dopředu, BYLI a ti co ještě žijí JSOU KOLABORANTI SE "ZLOČINNÝMI KOMUNISTY"....???

Takže závěrem: "ZLOČINNÍ KOMUNISTÉ" zde vytvořili za 40 let hodnoty a systémy, které v mnoha směrech jednoznačně fungovaly a to dle vašeho pohledu proto, aby to "DEMOKRATÉ" a jim blízcí mohli za 20 let totálně ROZKRÁST, poslat tisíce lidí pod mosty, statisíce do drápů Drábků, potenciální důchodce rovnou do rakví..... A to nejhorší, morálka, solidarita, sounáležitost, to jsou pro "demokracii" a "demokraty" jen prázdné sprosté fráze....

Nečekám co ukáže budoucnost, ta je pro moje děti a vnuky, ale jedno vím zcela jistě, že tak jak se to vyvíjí, tak je nečeká ani ta "zoufalá bída nesvobody za zločinných komunistů", ale jednoznačně něco DALEKO HORŠÍHO.

Co je to "pravda"....?????? Myslíte, že ji lze nalézt a vidět z "tankového průzoru" ideologického zaujetí v systému to se mi "líbí" a to se mi "nelíbí"??? Takže na závěr vás zdravím a "čekejte" na svoji pravdu. Já o to absolutně nemám zájem, protože to nic v životě prakticky ani jinak NEŘEŠÍ....... Přeji vám, aby vám  "víra v demokracii" jako jediné, svaté, bez alternativ a přívlastků - VYDRŽELA. Mě už špatně bylo a dále už nemám zájem...... Čas je nenahraditelná veličina a tak můžeme  popř. oba pouze "litovat".....

 

Martin Adam

Pane Štingle. trochu jsme se asi nepochopili. Jsem vysokoškolák, dříve výzkumný pracovník, a v minulém režimu jsem byl občanem třetí kategorie ne proto, že bych se bál, jak píšete, ale proto, že jsem s komunistickým režimem něchtěl jakkoliv kolaborovat. Tudíž jsem ,na rozdíl od jiných včetně vás,  nemohl zastávat žádné "vedoucí funkce".  A ani dnes toho vůbec nelituji, že jsem se politicky nijak neangažoval, protože jsem s jejich ideologií, způsobem vládnutí a jinými praktikami nesouhlasil. A budete se divit, bylo nás tehdy většina. Ze své zkušenosti vím, že lidé kteří si příliš s  tímto režimem zadali, byli svým okolím odepsáni.A nejsem proto nutně pravičák. Lidem, kteří v té době dělali "kariéru", šlo pouze o podíl na moci a o peníze. Dnes jsme oba stejně staří, tak není třeba vidět nedávnou minulost pouze svou osobní zkušeností. Budoucnost ukáže, koho názor je blíže pravdě.

Vladimír Štingl

Pane Adame, protože jste reagoval v jiné tónině, než v původním komentáři vůči sprostému Štinglovi a v podstatě pohodově, tak ještě některé poznatky z vaší následné odpovědi. Podotýkám, že jde o názor, nejsem ani mudrc, ani sudí, ani rozhodčí, žádný lakmusový papírek, samolibý kašpárek, pimpiš, zapšklý komanč, ani estébák..... Zachovávám si zde kontakt s civilizací, se vzdělanými, korektními a názorově velice blízkými lidmi, osobnostmi..... V žádném případě ode mne nelze očekávat, že bych jakkoliv změnil svoji "aroganci, vámi odsuzovanou sprostotu, agresivitu" apod. Jiný už nebudu..... To mě naučil život, ale vyzkoušel jsem si to až v posledních pár letech, když mi došla trpělivost, coby "kopacímu míči....". Naštěstí.

A nyní k vaší reakci. Jste velice vnímavý člověk a velice dobře čtete i mezi řádky. Prošel jste určitým životním martyriem tak jako kdokoliv ze zde přítomných, s někdy až protichůdnými zkušenostmi v "DETAILECH".... Přesto  mnohé z toho co popisujete a vyjadřujete z pohledu na minulost je značně zjednodušené a vaše víra v úžasnou a jedinečnou moc "demokracie" to už je přímo"růžovoučká" pohádka. Demokracie, kterou si musím v tom nejzákladnějším a to je PRÁVO A SPRAVEDLNOST   K U P O V A T , abych ZÁKONEM, který "uvařili jako nejodpornější šlichtu - jeden jak druhý, bez výjimky " - tzv. "zástupci lidu" - "DEMOKRATICKY ZVOLENÍ"  - vždy mohl spolehlivě a absolutně naplňovat základní lidská práva, právo na spravedlnost, de facto na prožití života jako lidská bytost pro každého jednotlivce..... Chcete říci, že to tak funguje? Chcete říci, že v tomto absolutistickém totalitním systému vlády peněz, to tak bude fungovat, když se lidé "nebudou plést" - potřetí, počtvrté....??? Věřím, stejně jako vy, v reálný výsledek a úspěch "levice" tak, jak jste to proklamativně vyjádřil v závěru svého textu.... Věříte, že to bude zásluhou demokracie? Jaké? Co si myslíte o tom, že za 23 roků ta "demokracie" i s pomocí "svobodných voleb" prakticky v rukou "lidu, plebejců" ani vteřinu nebyla? Nebo si myslíte, že byla? Růžovoučké pocity a brýle jsem "předběžně" zahodil po zahájení "malé privatizace" a seznámení se s blekotajícím "demokratem" Ježkem a jednou provždy jsem je hodil do kanálu po rozbití Československa tzv. "demokraty" v rámci tzv. "demokracie"......

A pokud píšete, že jste byl "občanem třetí kategorie", tak pouze vlastním přičiněním a protože jste buď rezignoval nebo jste se bál. Ani jedno neberu jako  pohrdlivé odsouzení, protože je to lidské a normální. Ale nyní nebědujte a netvrďte, že za to můžou komunisté, pro předcházející generaci to byli dnes málem oslavovaní fašouni s jejich "hrdinnými" jednotkami SS, předtím kapitalisté I. republiky..... Stále dokola. Vy jste žil, chtěl žít, měl rodinu a chtěl ji zajistit..... Já též, nemohl jsem do zahraničí, "chcípali jsme hlady s rodinou", protože jsem zásadně na banány, pomeranče apod. nestál fronty - stačila nám česká jablka, hrušky, švestky..... Na ulici jsem denodenně "musel překračovat desítky mrtvol", které komunisté v noci pobíjeli, bydleli jsme v "jeskyni IV. kategorie"...... Asi bych byl dementní, pokud bych s tou stupidní komedií pokračoval. Naříkání bylo, je a bude, ale základ pro normální život komunisté dávali, a hmotná nadstavba v době nehorázného zbrojení, ta k nám přicházela pomaličku - USA se na II. světové válce neskutečně "napakovali", Rusové to krvavě zaplatili a to i díky šílenci Stalinovi - a my spadli pod "křídla sovětů"..... Nebudu pokračovat, protože kdo si nedává věci do souvislostí, posuzuje "obraz" podle několika dílčích tahů, tak to stejně nepochopí a ti novodobí "ideologové" už principielně nemohou......, protože se "ušmudlali". A opět, já jim to nevyčítám, pokud nezačnou tak jako paní Libuše....

Pane Adame, mám ještě chviličku času, takže to zkrátím i z důvodu nesmyslného obtěžování ostatních zdejších aktérů a čtenářů.  Vyhledejte si, prosím, velice inspirativní blog pana Přemysla VOTAVY "Karolina žalobníček", blok paní L. Zavoralové (je zde účastnicí i paní M. Zavoralová - ta mj. připravuje II. vlak G. Husáka pro nespokojené lékaře, sestřičky  a zdravotní personál k "odvozu do zahraničí......" Zjednodušeně, ať táhnou....) "Odvážní lidé a ti druzí"....to stačí, protože blog pana JUDr. Němce je jen "počátkem "zdařilých" vyjádření v podobě komentářů" paní Libuše..... Pokud se domníváte, že její projev má něco společného se slušností, korektností, objektivností a tolerancí, tak je mi líto..... Na hrubý pytel, hrubou záplatu..... Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.... Pokud by paní Libuše reagovala bez použití povýšeneckých arogantních invektiv, navíc bez jakékoliv snahy o toleranci k názoru druhých, neztratil bych zde ani slovo a věnoval se tomu podstatnému - textům blogů. A hru na "gentlemanství a rytířskost" hraju jinak a jinde. Ne v diskuzi jakou vedla paní Libuše....

Ale bylo to zajímavé. Zdravím Vás

Martin Adam

Děkuji za vaše připomínky. Dodávám: nikdy jsem neházel komunisty a fašisty do jednoho pytle. Nikdy jsem nezapomněl na nezapomenutelné zásluhy národů Sovětského svazu , tedy komunistů, na porážce zločinného nacismu (a na ní nesl hlavní břímě tohoto zápasu). Já jsem se narodil až po této válce, antikomunistou jsem však nikdy nebyl, ale pouze nekomunistou a občanem třetí kategorie (nekomunista, příslušník tzv. pracující inteligence atd.) Tento režim, ač nastavoval značně křivé zrcadlo, měl i své jisté přednosti. Ač z nás dělal jen nevolníky, nastavoval našemu nevolnému životu určitý řád a dával nám i určité jistoty (a netoužil jen po naší krvi, jak by to praktikovali fašisté). Avšak ty čtyři desetiletí nuceného pobytu v této mateřské školce (protože více práv než děti jsme neměli) z nás nadělalo životu úplně nepřipravené adolescenty. Proto nevěda kam dál, tak tento režim sám dobrovolně skončil. Masaryk kdysi odhadoval, že našemu národu bude trvat desítky let (nepamatuji kolik to přesně řekl) než se naučí  žít v demokratickém státě (a to náš národ ještě neměl žádné zkušenosti s tímto minulým, nám importovaným, režimem). A tak proto jsme skoro všichni  uvítali demokratické změny,  ale také proto jsme všechno viděli pouze jen černobíle (tak, jak nás to komunisté naučili vidět). Čas však plyne  a nyní jsem rád, že v současné době, již tento pohled neplatí: levé je vždy levé a pravé je pravé. Náš národ si to začíná uvědomovat. Levice i pravice mají ve fungující demokracií své místo (pokud opět nechceme prožít dalších čtyřicel let v totalitě - další mateřské školce) A proto, jak se říká: ať každý chvilku táhne pilku. Vím,že tato změna je již nevratná a proto jsem optimista a nevidím jen zmar a pouze zmar v sooučasné situaci. Ale mateřská školka, i kdyby to byla ta s lidskou tváří, ta není a nikdy nebyla žádnou alternativou parlamentní demokracií s demokratickou, liberální ústavou. Pro vás: Není třeba žádných nadávek a urážek, jak to často činíte ve svých příspěvcích, je toho dost v tisku, televizi atd. Navíc si myslím, že ani za minulého režimu se nezapomínalo na určitá pravidla rytířskosti a galantnosti. To mluvím o vašich sprostých útocích a nadávkách na paní Libuši. Proto vám záměrně vykám s malým "v". Kritizujme, ale nenadávejme, Vysvětlujme, ale neurážejme. Věřme, že v příštích volbách levice zvítězí, že zvítězí solidarita nad sobeckostí, že se vláda našich věcí navrátí (pokud si to budeme přát).

 

Vladimír Štingl

Pane Adame, je dobře, že jste vstoupil do diskuze. A pokud máte dojem, že jsem hulvát a jediný sprosťák, v žádném případě vám názor neberu. Pokud ze mne někdo dělá blba, nadhazuje idioty, papouškuje ideologické fráze z roku raz, dva, tři, vydává svoje "fabulace" a škatulkování do "šuplíků" komunistů, estébáků, negramotných idiotů za svůj veřejný názor, zde na VaVě diskutujících, tak, bohužel, reaguji. A neberu si servítky a je to v duchu toho, co nejen zde, paní Zavoralová vyvolala. Invektivy, škatulky zločinných komunistů, vy k tomu přihodíte estébáky a další doslova perličky z vaší "příručky" o demokracii, naprosto ujeté vývody, co je a není zločinecké, že někdo někomu něco namlouvá. "Dokonalá" je vaše skutečně ideologická a zkostnatěle dogmatická věta "Demokracie nemá alternativu"..... z které "příručky" jste to "vykopal"? Otázkou je, co si pod slovem demokracie představujete vy, co já a každý jednotlivý občan této země.

V životě má vše alternativu, jen jeho vznik a zánik nikoliv. Jen pro zbabělce, charakterní a morální kreatury existovaly doby, kdy dle vás "...jsme si nemohli vybírat (pouze jsme mohli nadávat)". Každý měl a má vždy možnost si vybrat, pokud má vnitřní sílu a charakter.... Docela mě při tom vašem škatulkování napadá, zda jste se neseznámil s těmi "estébáky" při podpisu spolupráce, aniž bych chtěl vaše životní prožitky znevažovat tak, jak jste to udělal vy se mnou a panem Walterem, resp. panem Schlimbachem.

A "skvěle" jste to uzavřel s možností "volby". To je skutečně "bezchybné". Nikdy po listopadu jsem v dobré víře a přesvědčení, že to bude pozitivní u voleb nechyběl. A kde jsme s těmi vašimi "volbami" - další z vějiček tzv. "demokracie bez alternativ", dle vašeho názoru...????? Slušné vyjádření neexistuje.... Doslova dojemné, že se "lidé mohou splést jednou, dvakrát.....". To je "trošičku" o něčem jiném, pane Adame, viz nádherný okrajový příklad s "aférou" ekonoma ČSSD J. Mládka vers. živnostníci. To vše je veliké "bago" nejen s tímto národem a jeho budoucností...

A ještě poznámku: Když ze všech stran plivali, házeli vajíčka, dehonestovali Jiřího Paroubka a on přesto bez zaváhání v emotivním projevu prohlásil "....že se spojí třeba s Marťany...", tak jsem si jistý, že velmi dobře chápal a chápe, že bez spojení levice, PŘESNĚ, JAKO TO NÍŽE POPSAL pan WALTER, se povezeme s názory vašimi a paní Zavoralové, ať už máte levicové názory v jiných dílčích problémech nebo ne, do "demokracií" zaštítěného nevolnictví na úrovni feudálně fráternické "společnosti"......

Ta vaše "demokracie" vymísťování lidí, kteří v současném globálním geopolitickém systému nemají sebemenší šanci na návrat do minulosti (a myslím, že o to nemají sebemenší zájem....) je z doby neandrtálců. Řeč byla o tom, že byla celá řada velmi dobře organizovaných, vypracovaných a realizovaných systémů, které sloužily lidem. A vy říkáte, že s ohledem na to, že to vymysleli "zločinní" komunisté tak NIKDY. Vždyť si nevidíte ani na špičku nosu. A mladí, ti si vyberou vždy jednodušší cestu, která je jim nyní vytrvale "glorifikována". A věřím, že nebudou tak naivní a zabednění, aby volili tu vámi "nabízenou cestu" neustálého plošného špinění všeho z minulosti vlády komunistů...., protože to byste se mohl za pár let ocitnout přesně v jejich pozici. Důležité, že máte své "strašáky", nepřátele a jste "na stráži demokracie". Blahopřeji.

Zdravím vás.

heriot

Paná Zavoralová, každý kdo má oči a rozum na svém místě a umí základní počty,  tak vidí, že bez komunistů levice,  pokud skutečně chce napravit poměry a všechno co pravice v posledních letech zničila a rozkradla, neprosadí v tomto státě vůbec nic. Nebýt bohuminského usnesení a Špidly s jeho zaťatým nesmyslným antikomunismem, kdy raději spolupracoval s pravicí, nemuseli jsme dnes vůbec být tam kde jsme.

Jelikož Vy doufáte, že žádná strana s komunisty spolupracovat nebude, pak ale zároveň jedním dechem říkáte, že hájíte všechen  ten marasmus, který tu pravice od roku 2006 vytvořila.

Pak se ale ptám. Co vlastně děláte v této straně LEV 21 a nejste, jako fanatický pravicový ideolog,  raději funkcionářkou v TOP 09 či v ODS ?

heriot

Pane Adame samozřejmě, že paní Zavoralová není ve svých názorech na tuto zemi osamocená. S tím se dá bez výhrad souhlasit. S takovým Kalouskem, Nečasem, Klausem či Drábkem či Martinem Adamem si jistě vnitřně velmi souzní.  Proto také to urážení všech kdo s cestou jimi nastolenou nesouhlasí ...

Problém je ten, že ta cesta vede k devastaci a tohoto státu a zničení všeho co přechozí generace vytvořily... A s tím  se žádný slušný a myslíci člověk smířit nemůže. A ti také nejsou tak osamocení, jak byste si přáli.

Martin Adam

Paní Zavoralová není ve svých názorech v této zemi osamocená. To by totiž nezačala sametová revoluce. Tato revoluce dala šanci i jiným lidem, než přihloupné jakešovské nomenklatuře a jejím připosraným spoluúčastníkům. To, že jsme nyní trochu procitli ze svých iluzí ještě neznamená, že tato změna nebyla ta jedině nutná i možná cesta jak dál. Vetšina z nás, účastníků této změny, doufám, nikdy nezatoužila po návratu do předlistopadových poměrů. Vaše nadávky tak zústanou nevyslyšeny. To jen nadávají a vyjí minulé stíny tehdejší doby toužící po ztracené moci a souvisejících prebendách. Nicméně na Váš názor jsem musel reagovat, protože mladá generace nemá s vámi žádné zkušenosti a mohla by se dát vámi ovlivnit. Opakuji, jak jsem již napsal, jediná cesta jak dále, je cesta demokratického vývoje, cesta, kterou si určujeme svobodnými volbami. Z vašich komentářů je jasné, že tomuto vývoji nepřejete, protože sami jistě tušite, že vaše časy již nepřijdou. Proto jste takoví, jací jste, a proto ta zloba a nadávky. Diskuse s vámi skutečně nemá žádnou cenu.

libuse-zavoralova

 Děkuji za vynikající školení, které mě ujistilo v tom, že se komunisté ani za 23 let nijak nezměnili ( a jak také - když minimálně od roku 1968 jim nešlo o ideu, ale o prachy). Jestliže jste mě, pane Štingl, nazval "zparchantělým šmejdem, který pomáhal nainstalovat tento polistopadový režim", tak dovolte, abych k vám byla poněkud mírnější - jste směšná a zapšklá  figurka toho minulého režimu, mimo jiné i ve svém sebeustanovení rozhodovat na tomto serveru o tom, co kdo napsal nebo nenapsal správně.  Doufám jen, že se v budoucích letech nenajde žádná parlamentní strana, která by s komunisty šla do případné vládní koalice. Mějte se hezky.

heriot

Pane Adame, Váš příspěvek na mne stylisticky, výrazově i gramaticky působí jako byste byl dvojče paní Zavoralové. Je to samozřejmě podobnost čistě náhodná. :-)

Obviňujete všechny kolem ze sprostých útoků a přitom jediný kdo je tu sprostý v případě vyjádřeného nesouhlasu je paní Zavoralová a nyní náhle se vynořivši Vy.

Odlišné názory ve Vás vyvolávají záchvaty hysterického vzteku a tak se samozřejmě sama nabízí otázka proč?

Vy se domníváte, že současný režim není zločinný, já osobně tvrdím, že zločinný je. A jestli ho tak bezvýhradně Vy podporujete, pak máte asi proč a možná v tom je odpověď na tu otázku.

P.S.

Pod pojmem Vy mám na myslí Vás i paní Zavoralovou..:-)

Martin Adam

Za celou dobu jsem se nechtěl této debaty zúčastnit. Ale teď mi to nedá. Jediný, kdo se zde chová naprosto sprostě jste Vy, pane Štingl. Dokud paní Zavoralová psala kritické články na současný režim, byl jste velmi spokojen, ale jakmile se zmínila o tom, co dělali komunisté před rokem 89, začaly vaše sprosté útoky. A ta vaše sehraná partička Štingl,Walter,Schlimbach, mě silně připomíná chování tří estébáků, které jsem měl také tu čest za minulého režimu zažít. Na rozdíl od minulého režimu, kdy jsme si nemohli vybírat (pouze jsme mohli nadávat) dnes máme možnost se zúčastnit svobodných voleb a vybrat si podle svého gusta. Lidé se mohou splést jednou, dvakrát, ale věřím, si nakonec vyberou sami správně. Tento režim není zločinecký ve své podstatě, jak se tady stále snažíte lidem namluvit. Místo nadávání si můžeme vybrat lepší vládu po příštích volbách. Demokracie nemá alternativu. 

Vladimír Štingl

Paní Zavoralová, ať jsem byl cokoliv, tak jsem určitě nebyl zparchantělý šmejd, který pomáhal nastolit současný režim jako vy. Schováváte se za stupidní a naprosto nesmyslné argumenty, používáte přesně to co vidíte u mého projevu a jste tak prostoduchá, že nenecháte diskuzi plynout a jste neustále těžce dotčená a ta "čistá, spravedlivá, jediná výtečná, veliká andělská panna....". Myslím, že jsme se posunuli k výhradně osobním invektivám, ale nezbývá nic jiného, protože vaše "tónina" je tak falešná, utržená od reality a navíc podložená vaší činností v době, kdy se odehrávaly základní změny politickohospodářského systému, že jste "upatlaná" tzv. až za uši....To si o vás, po vašich eskapádách mohu myslet, tak jako vy si myslíte, že jsem byl komunista a možná i kámoš Klémy..... V obou směrech, jak ve vašem tak v mém slaboduché, protože se neznáme, pouze komunikujeme přes neosobní i-net....

Ale to vám nevyčítám, také jsem si v mnohém naběhl, ale dokáži vždy ocenit i protivníka, když je racionální, argumentačně přesný, má ucelený a systémový pohled nejen na obecné politické, hospodářské a sociální problémy, ale i na tu LIDSKOU STRÁNKU života a reality, resp. vývoje do budoucího.....

Považuji za ubohé, když napadáte pana Waltera, který je jedním z těch pár stálých komentátorů a glosátorů, zda "není idiot", nebo neumí číst a přitom tuto vlastnost, že naprosto opomíjíte obsah slov, vět a často jedinečných textů, bohužel, máte vy. Pan Walter má často rozdílné dílčí názory, ale jsou vždy racionální, mají logiku, jsou vypovídající a je vidět, že vycházejí z bohatých zkušeností, nebo ze zcela konzistentního a systémového myšlení...

A to vám naprosto chybí. Takže vás zdraví hospodářskoprovozní "funkcionář" z minulého i současného režimu.... Zdravím vás jako ideologicky "vyspělou funkcionářku", politickospolečenskou, současného režimu.

Napsala jste několik blogů, které měly racionální a obsahově slušnou úroveň a hodnotu a ocenil jsem je. Ale to vaše štěkání ublížené a nedoceněné "funkcionářky".....?? Tak jednáte i doma? A ještě jednu věc - vyjděte občas ven "z ulity", protože nevím, kde žijete, že zde chcete  udělat ze čtenářů a komentujících blbce, nevzdělance a analfabety.... Jukněte občas do zrcadla a opravte si poněkud svoji vizáž, než začnete s argumentačně, faktologicky komickou diskuzí a ubohými reakcemi na vyjádření druhých.

Jde o velmi dobrý blog pana Novotného, "nástin" toho, co se skutečně odehrávalo a z komentářů jste pomohla udělat paskvil. Ale nedivte se, na typy lidí, kteří se projevují v "konfliktu" jako vy je třeba vždy reagovat. Rukou nedílnou a společnou máte podíl na tom, kam jsme se dopracovali, neboť jste byla "funkcionářkou" současného zlodějskogaunerského systému.

Zdravím  Vás.

libuse-zavoralova

To se u vás dělá?! Jste snad policajt? Vy toho člověka budete po 23 letech vyšetřovat? Snad jste četl, že tam bylo osmdesát lidí! Debata s vámi je opravdu o ničem.

novotny

Tak už konečně, prosím, napište, jak se dotyčný jmenoval, jinak to je debata o ničem.

libuse-zavoralova

Tak naštěstí dotyčný komunista byl na tuto věc dotázán asi po měsíci na veřejném zasedání svým bývalým profesorem z gymnazia, který byl v té době mluvčím OF, před cca osmdesáti přítomnými. Začal něco vysvětlovat, rozhodně neřekl, že je to lež, poté odešel ze sálu a na svou funkci v radě MNV rezignoval.

 Pane Novotný, žil jste někdy mezi lidmi, kteří nelžou? Já jsem to štěstí měla.

novotny

Je to směšné pozorovat, jak se paní Zavoralové podařilo nedoloženou provokací spustit hektickou debatu. Nejmenoval se ten komunista náhodou Zifčák? Taky bych si mohl vymyslet, že např. že Havlův nejlepší přítel z těch dob byl Dr. Gustav Husák...
Připadá mi to dost pod úrovní, takhle provokovat.

heriot

Paní Zavoralová, pozor, sama jste správně podotkla, že každý si může o druhém na základě jeho příspěvku učinit názor o jeho slušnosti a kultivovanosti. Ať hledám jak hledám jen v tomto jednom Vašem příspěvku (dnes 12:51) po ní není ani stopy.

A to má pan Štingl štěstí, že jste ho ve svém stylu "slušnosti a kultivovanosti" nenazvala idiotem jako mne..:-).

heriot

Paní Zavoralová, v tomto samozřejmě s Vámi plně souhlasím, jen si dovolím připomenout, že totéž přirozeně platí i o Vás..:-).

Na otázku o zdroji Vaši informace mi asi již neodpovíte?

libuse-zavoralova

Stačí si přečíst vaše komentáře na tomto serveru za poslední rok, pane Waltere, a každý si může o vaší slušnosti a kultivovanosti udělat obrázek sám.

libuse-zavoralova

To víte, pane Štingle, já jsem na rozdíl od vás nebyla v minulém režimu "ve funkcích", jak jste se zde před časem zmínil, kde jste si zřejmě osvojil vaše povýšené, funkcionářské a přisprostlé posuzování druhých, jak jste právě na mou adresu předvedl. Z toho panoptika minulého režimu však vím, že různí jeho funkcionáři  byli ty nejsměšnější figurky. Ani nevíte, jak mě těší, že lidé jako vy už v této zemi o ničem nerozhodují, sedí doma u počítače a prskají na všechny strany.

Jinak na závěr: vaše sympatie k mé osobě by mě opravdu hodně děsily! Naštěstí mně nic takového nehrozí.

Vladimír Štingl

Pane Novotný, dobrý den. Díky za "připomenutí" pro ty, kteří byli a stále jsou "vytrvalí", stejně naivní a bohužel omezení ve svém přístupu nejen k tomu, co se zde odehrálo, ale především k současnosti. Samozřejmě, že Žáčkové a podobná individua nám nikdy neobjasní to, co a jak se skutečně odehrálo, odehrává a odehrávat, pod "něčí" režií, bude. Pár zaplacených "kašparů" jen prezentuje potřebnou demagogii, lži, zkreslování, ale především pomáhají zamlčovat, zamlžovat a MANIPULOVAT, protože jde o "vývoj a budoucnost".....jejich, mutantů, nikoliv naprosté většiny lidské populace..... To není otázka "konspiračních teorií", ale faktů ve smyslu probíhající "globalizace" a přípravy na drastická řešení valné části problémů tohoto světa...

On to neřekne nikdo, protože časem se poztrácí i zbytek dokumentů, dokladů a generace "klíčkařů", čili i moje, postupně vymře..... A pitvat se v tom budou pouze Žáčkové a podobní. Spíše jde o to, jaký život nám ta parta grázlů připravila, ale hlavně našim dětem a vnukům. Určitě jim nejde ani mikronáznakem o to, "abychom naše potomky" nezadlužili, jak se prsí "prase v žitě", škrtmistr (s dovolením pana Moskalíka) alias chemický kasař Kalousek..... O lidské slušnosti jsem kdysi měl naprosto jiné představy. Časem se člověk poučí a zjistí, že je nezbytné NEZAPOMÍNAT a  BÝT NEKOMPROMISNÍ vůči těm, kteří šíří demagogické bludy, ideologii z roku raz dva, a především těm, kteří z nás postupně dělají ještě větší beztvarou hmotu, než která kdy v minulosti obývala prostory Čech, Moravy, Slezka, Slovenska.....

Díky za velice korektní, elegantní a vyvážený blog. Co by asi řekl bývalý ministr vnitra pan Sachr na to, jak to v "oné hektické době" probíhalo....třeba s "čistěním archivů...??? A nejen on. Ale to už je dnes passé..... Zdravím Vás.

Vladimír Štingl

Jak je vidět, žlučové kanály vám, paní Zavoralová, fungují dobře. Ještě bych na vašem místě využil poznatků současné mediciny a výzkumu a v maximálním množství bych konzumoval prostředky na obnovu mozkových buněk.... Pokud by to nefungovalo, tak "doporučuji" meprobamat na zklidnění. "Prezentujete" se zde skutečně na "úrovni". Demagogie, naprosté překrucování faktů, vyslovené lži....a co je nejhorší, absolutně odtržená od reality nejen vývoje, ale i současného stavu.  A místopředsedkyně NS LEV-21....???? Úděsné. Hlubokou soustrast.

heriot

Nu, paní Zavoralová nenávistná zloba je k nalezení výhradně ve Vašich příspěvcích, jimiž reagujete na případné projevy nesouhlasu či dotazy.

Jako by člověk četl příspěvky v  MFDnes od Steigerwalda či Komárka, možná Lidovek a Šídla, pravicových velikánů naších médii ...:-)

Škoda také, že jste neprozradila zdroj té informace - zda vlastní ucho na zasedání rady MNV, či si to jen říkaly "báby v konzumu"...

libuse-zavoralova

Za nenávistnou zlobu, kterou je poznamenaná většina vašich komentářů, pane Waltere, jste pouze k politování....

heriot

No, to jste dost s tou demagogií a překrucováním  přehnala paní Zavoralová, já jsem nikde nenavrhoval střílet do účastníků zasedání MFF, jistě jste dobře pochopila, že  jsem se pouze Vás dotázal zda jste ten výrok spíše neslyšela (od fanatických pravičáků  Vašeho ražení) až v té době demonstrací proti MFF,  kde by se dalo mnohem více něco takového očekávat. Omluvu nečekám.

Jinak, Vy jste byla členkou té rady MNV (u Vás by to bylo obzvláště půvabné....) a slyšela ten výrok na vlastní uši, nebo to je opět jen drb od Vašich přátel z ÚSTR (což už  není půvabné, ale dost omšelé)  ?

libuse-zavoralova

Tehdy Rada Místního národního výboru. Smysl sdělení to nijak nemění. Jinak z vaší odpovědi je zřejmé, že se komunisté za 23 let nijak nezměnili. V roce 1989 dotyčný komunista navrhoval vystřílet pěšinky do demonstrantů, vy ve vašem komentáři do účastníků MMF. Pro čtenáře doufám poučné.....

heriot

Asi jste se trochu ztratila v čase, paní Zavoralová. V listopadu 1989 žádné "rady obce" neexistovaly...

Možná se ty pěšinky měly střílet o pát let později, třeba při zasedání MFF v Praze, nepopletla jste si to trochu? To už rady obce existovaly.....

klokan

·                 Další vydaný bestseler pana Žáčka nasvědčuje, že pracovníci ÚSTR, začali s předmětem svého posttotalitního bádání úspěšně podnikat.  Vždyť první díl sborníku byl dle prodejců knih téměř úplně rozprodán a to bratru za pouhých Kč 169/ výtisk. Anonce o tomto dílu však u mě žádné velké nadšení vůbec nevyvolávají, když se v nich uvádí , že sborník uvádí jen vybrané dokumenty. Jako amatér v konspiračních teoriích, se budu pochopitelně pídit i po těchto sbornících, ovšem nic převratného od nich nelze očekávat, když vlastně dle dřívějších sdělení, vyšetřovací komise toho o převratových událostech  ani nějak moc nevyšetřila. Čtenářům literatury faktů a literatury konspiračních teorií se stalo již dávno zřejmým, že v událostech kolem 17. 11. 1989 byl vše jinak než se občanům vtlouká přes 20 let do hlavy, podobně jako ohledně událostí kolem 11. září 2001 ( viz. např. podvod WTC 9-11).ÚSTR samozřejmě nepovažuji za objektivní badatelskou instituci již z toho důvodů, že bádá především na základě zadání  a poptávky momentálně vládnoucích elit, podobně jako komise například zřizované pro poplatná bádání ze strany zadavatelů z ÚV KSČ, například o historické úloze pana JUDr. Husáka při SNP,  popřípadě zadavatelů z ÚV KSSS (b) ohledně významu L. I. Brežněva za Velké vlastenecké války, tímto nechci jejich  skutečnou historickou úlohu nijak znevažovat, toliko upozornit na neblahou poplatnost vítězných  dějepravných tzv. badatelů.  V hodnocení činnosti Ústavu STR bych tedy byl nanejvýš opatrný a hledal i za ní tzv. tušení souvislostí. Poznámka na závěr. Při povrchním nahlédnutí na hlavní internetovou stránku ÚSTR čtenář lehce nabyde dojmu, že tito vědečtí pracovníci dobu totality rozšířili první dobu nesvobody tedy tu ad a) od roku 1938 až do roku 19451).

libuse-zavoralova

Vzpomínám, jak v listopadu 89 na jednání rady obce (což se samozřejmě později vyneslo ven) navrhoval jeden člen, komunista, "vystřílet mezi demonstranty pěšinky".