Zajímavý přehled čínských kroků po vzniku pandemie

china sestry
24.4.2020 11:18
V současné době vrcholí útoky americké administrativy na Čínu a Světovou zdravotnickou organizace (WHO). Čína a WHO prý nedostatečně informovala svět o vznikající pandemii koronaviru na svém území.

Čínská ambasáda v Česku na facebooku zveřejnila „Přehled čínské otevřené transparentní a zodpovědné reakce na COVID-19“. V závěrečné části tohoto svého článku jej také uvádím. Z přehledu, který vypracovali Číňané je zřejmé, že od 27. do 31. prosince 2019 Číňané ve městě Wu-chan a v provincii Chu-pej, zjistili výskyt dosud neznámé nemoci. Již 3. ledna 2020 začala Čína zasílat WHO a dalším zemím zprávy a jejich aktualizace o vývoji situace ve zmíněné provincii.

Mimochodem, ve WHO mají Američané své pozorovatele a pracovníky. Není tedy pravda, s čím přichází nyní  americká administrativa, ale také třeba významná část českých médií, která tvrdí, že Čína zatajovala vznik pandemie a neinformovala o ní včas. Některé státy, např. Tchaj-wan, Singapur anebo Jižní Korea vyvodily z těchto informací, které mohly sdílet v rámci WHO,  taková opatření, která minimalizovala dopady koronaviru v těchto zemích.

Nic nebo skoro nic si z toho nevzaly evropské státy a žádné poučení z toho neudělala ani americká administrativa. Mimochodem, do Spojených států virus přišel podle liberálního amerického deníku New York Times v podobě zmutované v Evropě a nikoliv v jeho asijské mutaci. Konec konců americká vláda mohla sledovat i vývoj pandemie v Evropě, která přišla na řadu  o několik týdnů dříve, nežli Spojené  státy. Zejména prezident Trump na začátku pandemie v USA celou věc bagatelizoval. Zkrátka,  chce to objektivní a věcný přístup k pandemii a nikoliv avanturistický přístup, který obvykle končí hledáním nepřímých viníků při řešení dopadů vlastních chyb.

Zdá se, že v Číně je v současnosti pandemie plně pod kontrolou úřadů a Čína se tak vrací k normálnímu životu především v ekonomické oblasti, a to je dobře. Také pro světové hospodářství. 

Také česká vláda zvládla krizi v té části pandemie velmi dobře. Dnes jsou věci, pokud jde o onemocnění koronavirem plně pod kontrolou vlády a úřadů. A vláda tak může rozvolňovat režim a zejména obnovovat chod ekonomiky. A to jednak záchrannými opatřeními k zajištění existence desetitisíců firem a podnikatelů a  také k zachování vysoké zaměstnanosti. V druhé fázi,  tedy po zajištění kontroly nad pandemií a eliminaci bezprostředních dopadů pandemii na ekonomiku  země, musí ovšem nastat přijetí  rozsáhlých investičních programů  k zajištění dlouhodobé prosperity české ekonomiky.

Jiří Paroubek

 

Přehled čínské otevřené, transparentní a zodpovědné reakce na Covid-19

 

Postup Číny v rámci vypuknutí epidemie COVID-19 (onemocnění způsobeného novým typem koronaviru) je otevřený, transparentní a zodpovědný.

Dne 27. prosince 2019 ohlásila ředitelka Oddělení respirační a kritické péče v Chupejské nemocnici integrované západní a tradiční čínské medicíny Zhang Jixian první tři podezřelé případy.

Dne 29. prosince 2019 provedla centra pro kontrolu a prevenci a nemocnice v Chu-peji a Wu-chanu epidemiologická šetření.

Dne 30. prosince 2019 vyhlásila městská zdravotnická komise ve Wu-chanu „naléhavé sdělení o léčbě pneumonie s neznámou příčinou vzniku“.

Dne 31. prosince 2019 vyslala Čínská národní zdravotnická komise skupinu expertů do Wu-chanu, aby prověřili situaci na místě.

Dne 3. ledna 2020 začala Čína zasílat WHO a dalším zemím aktualizace o vývoji situace.

Dne 7. ledna 2020 se podařilo izolovat virus.

Dne 8. ledna 2020 byl patogen předběžně identifikován.

Dne 11. ledna 2020 uvedlo Čínské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí pět celých genomových sekvencí nového koronaviru a sdílelo data s celým světem včetně WHO.

Dne 23. ledna 2020 byl Wu-chan, město s 11 miliony obyvatel, uzavřen. Čínská vláda přijala nebývalá komplexní, rozhodná a velmi přísná opatření, která v mnoha aspektech přesahovala požadavky Mezinárodních zdravotnických předpisů (IHR).

Podle studie opublikované v akademickém časopise Science čínská rozhodná, pevná a včasná opatření napomohla snížit výskyt nemoci o 96%, než se očekávalo. Výzkumníci ve Spojených státech, Velké Británii a dalších zemích zdůraznili, že kontrolní opatření Číny úspěšně přerušily řetězovou reakci přenosu nemoci a získala tím drahocenný čas pro další země. Dosáhlo se toho za pomoci velkých obětí lidí ve Wu-chanu a dalších částech Číny.

Samotná Čína se stala obětí tohoto viru. Čína oceňuje solidaritu a podporu ostatních zemí a dělá vše pro to, aby podpořila ostatní, kdo se také stali oběťmi této epidemie. Virus je náš společný nepřítel a překonání této globální výzvy vyžaduje globální sjednocení.

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.