Zbyněk Fiala: Glyfosát to má nahnuté

glysofát
13.4.2016 03:10
Rozsáhlý evropský výzkum potvrdil odpor občanů proti herbicidům „na všechno“. Europoslanci čurají v Evrtopském parlamentu do skleniček, aby si zjistili, kolik jich má stopy glyfosátu v moči.

Dvě třetiny Evropanů podporují zákaz glyfosátu, klíčové složky herbicidu Roundup a mnoha dalších. Hlásí to výzkumná sociální síť Yougov na základě vyjádření více než 7000 účastníků z pěti největších evropských zemí. Yougov používá dotazování online a může tak pracovat s reprezentativním panelem 4 milionů lidí z celého světa. Touto metodou zjistila, že glyfosát odmítají tři čtvrtiny Italů, 70 procent Němců, 60 procent Francouzů a 56 procent Britů.

http://www.theguardian.com/environment/2016/apr/11/two-thirds-of-europeans-support-ban-on-glyphosate-says-yougov-poll

Statistiky potvrzují, že herbicidů se používá stále více, částečně proto, že přibývá rostlin, které jsou vůči nim odolné nebo úplně tolerantní. Zemědělci to řeší častější aplikací a většími dávkami. Roundup je povinnou součástí agrotechniky pro geneticky modifikované plodiny „Roudnup Ready“, ale v poslední době se začal používat také jako součást bezorebných technologií, přestože jsou i šetrné metody mechanického odstraňování plevelů, například mělkým podříznutím. Z hlediska potenciálních zdravotních důsledků může být nejhorší nejnovější metoda urychlování sklizně „dessikací“, usušením za zelena Roudnupem, neboť sklizeň probíhá brzy po použití přípravku a je v ní tedy více reziduí.

O tom, že rezidua herbicidů pronikají do krmiv a do potravin, svědčí jejich nálezy v moči. Už roku 2013 podnikla nevládní organizace Friends of the Earth Europe testy a našla rezidua glyfosátu v moči v 18 evropských zemích. Zneklidňující bylo zejména zjištění, že šlo o první takový celoevropský test. O rok později analýzy v Británii ukázaly, že zbytky pesticidů byly nalezeny v 60 procentech použitých vzorků chleba. Tento výzkum už provedla oficiální expertní komise pro rezidua pesticidů v potravinách (Prif) a zjištěné hodnoty byly „na hranici povolených limitů“.

http://www.theguardian.com/environment/2014/jul/17/pesticide-residue-breads-uk-crops

Krátce na to Německem otřáslo, když byl glyfosát nalezen ve 14 nejoblíbenějších domácích pivech. Ve středu v Bruselu proto poskytlo také 150 europoslanců vzorky moči, aby mohli argumentovat aktuálním stavem. Jenže porovnání s bezpečnostními limity toho moc nepoví, protože přibývá nejrůznějších nebezpečných látek, které se stále rychleji ukládají v prostředí.

Také zmíněný výzkum britského chleba ukázal podle jeho organizátorů jen to, zda byly pesticidy používání v mezích povolených množství: „Nic to však neřekne o lidském zdraví. Přitom je možné, že zdraví poškozuje i opakované požití malých dávek pesticidů, a nikdo nepodnikl výzkum důsledku koktailu pesticidů, kterému jsme vystaveni. Všichni jsme pokusná morčata, kterých se nikdo na nic neptal.“

Výzkum Yougov o převažujícím nesouhlasu s prodloužením licence pro glyfosát znovu komplikuje snahu Evropské komise najít řešení v situaci, kdy v červnu tato licence vyprší. Ukazuje se, že z 28 členů EU už 11 zemí se souhlasem váhá nebo jej přímo odmítá. Proto se v Bruselu hledá kompromis spočívající v prodloužení licence na kratší období, než bylo původně navrhovaných 15 let, případně ve vyloučení některých komponentů, jak se pro to nyní rozhodla Francie. Nizozemsko zase žádá, aby se rozhodnutí odsunulo na rok 2017, až budou k dispozici potřebné studie.

Vedle toho europoslanci požadují, aby byly zveřejněny také utajované studie, na základě kterých evropská agentura pro kontrolu prostředí a potravin EFSA rozhodla, že glyfosát „pravděpodobně není karcinogenní pro lidi“. Je to přesně opačný závěr, než ke kterému došla Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny IARC. Jenže IARC pracuje s veřejnými studiemi, poskytnutými vědeckými a akademickými pracovišti s veřejnou oponenturou, zatímco EFSA použila část studií, které zpracovali sami výrobci a zveřejnili jen závěry, nikoliv však data.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.